FERIE Z KUPIECKĄ HISTORIĄ JAROSŁAWIA

29 stycznia–9 lutego 2024 r.

Jarosław ma bogatą, wielowątkową historię i wiele wyjątkowych zabytków. Jednak to, co zdecydowanie wyróżnia miasto to jego handlowa przeszłość związana z kupiectwem.

Zapraszamy na ferie z kupiecką historią Jarosławia!

Szczegółowe informacje: Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej CKiP w Jarosławiu, ul. Rynek 5 tel. 16 624 89 89, adres email: informacja@ckip.jaroslaw.pl . Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji! Oferta skierowana dla dzieci i młodzieży szkolnej.

 

ZWIEDZANIE JAROSŁAWSKICH PODZIEMI

PODZIEMNE PRZEJŚCIE TURYSTYCZNE

Godz.: wt.–sob. 9.00–15.00, niedz. 11.00–15.00

Koszt udziału: 6 zł/os.

Ta nowoczesna atrakcja znajduje się pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Podczas zwiedzania przemierza się 186 metrów podziemnych korytarzy, na które składa się 11 wyjątkowo zaaranżowanych sal. Podziemne Przejście Turystyczne łączy w sobie konwencjonalną ekspozycję z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywnymi scenografiami, dzięki czemu zwiedzanie nie opiera się jedynie na suchej narracji, lecz jest wspaniałą rozrywką dla dużych i małych gości.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Godz.: wt.–pt. 9.00–15.00, sob.–niedz. 9.00–16.00

Koszt udziału: 6 zł/os.

To jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Została zlokalizowana w rozległych podziemiach tzw. kamienicy Rydzikowej z początku XVII w., prezentującej najlepiej zachowany typ kamienicy jarosławskiej. Trasa składa się z podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Jej długość wynosi około 150 m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Atrakcja została otwarta w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzącego w 2 poł. XX w. autorski nadzór nad akcją ratowania starego miasta w Jarosławiu.

JAROSŁAW – MIASTO PODZIEMI

Godz.: wt.–sob. 9.00–15.00, niedz. 11.00–16.00

Koszt udziału: 10 zł/os.

Łączone zwiedzanie dwóch tras podziemnych – Podziemnego Przejścia Turystycznego oraz Podziemnej Trasy Turystycznej – jest fantastycznym sposobem na spędzenie czasu. Dla rodzin jest to wspólna rozrywka, dla zapracowanych odskocznia od rzeczywistości, dla pasjonatów historii okazja do poszerzenia wiedzy, a dla uczniów przełamanie szkolnej rutyny! Wraz z zejściem pod powierzchnię rynku wkracza się w niezwykły świat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia – miasta wielkich jarmarków.

ZWIEDZANIE MIASTA

„POZNAJ MIASTO JAROSŁAW”

Godz.: wt.-niedz. 9.00–15.00

Koszt udziału: 6 zł/ os.

Miejsce: Stare Miasto w Jarosławiu i okolica

Nie ma sobie równych wrażenie, jakie Jarosław wywiera na odwiedzających. Od wieków miasto zachwyca wspaniałymi zabytkami, potrafi zauroczyć bogatą historią i osobliwym klimatem. To jedno z najpiękniejszych najciekawszych miast w południowo-wschodniej Polsce, o czym przekonać się można zwiedzając nasze olśniewające miasto z przewodnikiem CKiP.

WARSZTATY

„LABIRYNT CIEKAWOSTEK” to warsztaty w Podziemnym Przejściu Turystycznym:

„CO W KUCHNI PISZCZY”

Godz.: wt.–sob. 9.00–15.00, niedz. 11.00–15.00

Koszt udziału: 6 zł/os

Wyprawa do pełnej smaków i aromatów kuchni mieszczańskiej, podczas której przekonacie się, że w kuchni staropolskiej z pewnością nie wiało nudą, a na koniec spróbujecie sił w samodzielnym rozpoznawaniu bogactwa ziół i przypraw.

„WY-STROICIE W STARYM STYLU”

Godz.: wt.–sob. 9.00–15.00, niedz. 11.00–15.00

Koszt udziału: 6 zł/os

Spotkanie, podczas którego poznacie charakterystykę stroju renesansowego, a następnie wcielicie się w rolę stylistów rodem z XVI wieku!

QUESTINGI

„SKARBY PODZIEMI”

Godz.: wt.–sob. 9.00–15.00, niedz. 11.00–15.00

Koszt udziału: 6 zł/os.

Questing rozgrywany jest w Podziemnym Przejściu Turystycznym. Kierując się informacjami zawartymi we wskazówkach, uczestnicy odkryją dziedzictwo Jarosławia, świetnie się przy tym bawiąc. Łącząc elementy harcerskich podchodów, gier terenowych oraz nowych technologii, stworzyliśmy grę, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu. Zabawa skierowana jest dla wszystkich bez względu na wiek. Zachęcamy do udziału grupy zorganizowane oraz indywidualnych poszukiwaczy przygód. Na odkrywców czeka skrzynia pełna skarbów!

„KUPIECKA HISTORIA JAROSŁAWIA”

Godz.: pon. – pt. 8.00–16.00, sob. – niedz. 9.00–17.00

Koszt udziału: 2 zł/ os.

Zadanie polega na pobraniu z Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej (Rynek 5) questu, który wykonuje się samodzielnie, podążając ulicami miasta. Podczas spaceru uważnie czytaj tekst, wykonuj polecenia i rozwiązuj zagadki, a na końcu zabawy odgadniesz hasło. Zabawa zaczyna się przy Bramie Krakowskiej, do której dochodzi ulica Grodzka. Zapraszamy na wspaniałą podróż w czasie! Za rozwiązanie przewidziano upominki.