O Podziemiach
Poznaj miasto ukryte pod ziemią.
Leżący na szlaku handlowym i słynący z tłumnych jarmarków, Jarosław potrzebował przestrzeni magazynowych do przechowywania towarów. Pod kamienicami drążono korytarze, które utworzyły swoiste, niezależne od siebie sieci podziemnych labiryntów. Dzisiaj podziemia stanowią dziedzictwo kulturowe Jarosławia.
Magnesem przyciągającym turystów jest Podziemne Przejście Turystyczne, powstałe jako projekt unijny „Jarosław – Użgorod: inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich”.
Trasa obejmuje podziemia trzech okazałych kupieckich kamienic: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Ta nowatorska atrakcja łączy w sobie konwencjonalną ekspozycję z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywnymi scenografiami, dzięki czemu zwiedzanie nie opiera się jedynie na suchej narracji lecz jest wspaniałą rozrywką dla dużych i małych gości.
Galeria
Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu – odkryj bogactwo tematyki i scenografii.
Hol wejściowy
Zapominamy o teraźniejszości i wkraczamy do świata kupców, rzemieślników i myśliwych, a pomaga nam w tym piękna mapa Hondiusa z I poł. XVII wieku.
Ceramika
W sali z ceramiką poznasz historię najstarszych rzemiosł, a także poczujesz się jak dawny garncarz, wypalając naczynie.
Kuchnia mieszczańska
Sprawdź, jakie produkty kryją się w spiżarni, dowiedz się, jak przechowywano i konserwowano produkty i jak radzono sobie ze szkodnikami w XVII wieku.
Myślistwo
Myślistwo od początku wpisane było w historię Jarosławia. Tutaj sprawdzisz jak się rozwijało, a także spotkasz myśliwych z różnych epok.
Jarmarki Jarosławskie
Zapraszamy na słynne w całej Europie jarmarki! Pełne gwaru i towarów z różnych stron świata. Nie zapomnij o odpowiednim odzieniu z magicznej szafy.
Paleontologia
Spełnij marzenie o odkrywaniu prastarych zwierząt dzięki nowoczesnej aplikacji multimedialnej i na własne oczy zobacz mamuta, jelenia olbrzymiego lub tura.
Wystawa w Podziemnym Przejściu Turystycznym zrealizowana została we współpracy z Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Archeologia
Jak wyglądały kubki w XIV wieku? Na czym smażyli jajecznicę XVII-wieczni mieszczanie? Czym bawiły się dzieci w wieku XVIII? Tu znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Archeologia Sanu
Przeżyj niezwykłą podróż szkutą w dół Sanu i Wisły, której towarzyszą dźwięki wioseł, śpiew ptaków oraz postaci z legend, w każdym z odwiedzanych portów.
Jarosław i San
Na najbardziej dociekliwych gości czekają tu dane techniczne i wizerunki statków oraz plany miasta, ukazujące zmiany biegu Sanu, a na najmłodszych – puzzle.
Historia ratowania miasta
Podziemia, które przyczyniły się do bogactwa ich właścicieli, w XX wieku stały się niemalże zgubą starego miasta, gdyby nie wspólny wysiłek wielu ludzi.
Makieta Jarosławska
Patrząc na makietę z wizerunkiem miasta, widzimy je oczami XVII-wiecznych mieszczan, a także obserwujemy, jak miasto zmieniło się na przestrzeni stuleci.
Sala multimedialna
Po wizycie w przeszłości nie pozostaje nic innego, jak zapoznanie się ze współczesnym Jarosławiem – miastem wielu możliwości.