Podziemia
Jarosławskie

DWIE TRASY – JEDNA HISTORIA

Jarosław to nie tylko urokliwe uliczki i piękne kamienice, które widać na pierwszy rzut oka. Miasto ma także swoją ciekawą historię, którą skrywa… pod ziemią.
Znajdujące się w Jarosławiu dwie trasy turystyczne to nie lada gratka dla miłośników historii i podziemnych wędrówek.

 

Podziemne Przejście Turystyczne, Rynek 4, 5, 6

To nowoczesna atrakcja, która na mapie turystycznej Jarosławia istnieje od 2015 r. Znajduje się pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Podczas zwiedzania przemierza się 186 metrów podziemnych korytarzy, na które składa się 11 wyjątkowo zaaranżowanych sal. Ta nowatorska atrakcja łączy w sobie konwencjonalną ekspozycję z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywnymi scenografiami, dzięki czemu zwiedzanie nie opiera się jedynie na suchej narracji, lecz jest wspaniałą rozrywką dla dużych i małych gości.

Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 14

To jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Została zlokalizowana w rozległych podziemiach tzw. kamienicy Rydzikowej z początku XVII w., prezentującej najlepiej zachowany typ kamienicy jarosławskiej. Trasa składa się z podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Jej długość wynosi około 150 m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Atrakcja została otwarta w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzącego w 2 poł. XX w. autorski nadzór nad akcją ratowania starego miasta w Jarosławiu – najpiękniejszej części Jarosławia, której istnienie było zagrożone przez zapadające się podziemne korytarze.

Zwiedzanie

Wizyta w Jarosławskich Podziemiach to wspaniała przygoda!

Zwiedzanie Jarosławskich Podziemi jest fantastycznym sposobem na spędzenie czasu. Dla rodzin jest to wspólna rozrywka, dla zapracowanych odskocznia od rzeczywistości, dla pasjonatów historii okazja do poszerzenia wiedzy, a dla uczniów przełamanie szkolnej rutyny. Wraz z zejściem pod powierzchnię rynku wkracza się w niezwykły świat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia – miasta wielkich jarmarków.

Podziemia dla szkół i kolonii

Imprezy

Podziemne Przejście Turystyczne w niecodziennych odsłonach.

Są takie okazje w ciągu roku, które chcemy spędzić szczególnie, niecodziennie, inaczej niż zwykle.

Jednym z takich wydarzeń są Walentynki. Zakochanych w Podziemiach czekają romantyczne chwile we dwoje, nie tylko za sprawą klimatycznych podziemi, ale również ekscytującej wyprawy na wieżę Ratusza!

Pod koniec sierpnia, kiedy Jarosław staje się areną dla barwnych jarmarków, zapraszamy na Jarmark Jarosławski. Czekają Cię niespodzianki rodem z XVII wieku oraz wspaniałe widoki z ratuszowej wieży.

Dzień Mikołaja jest dla każdego dziecka wielkim, wyczekanym świętem. Mikołaj w Podziemiach przynosi do naszego Przejścia mnóstwo radości i oczywiście prezentów!

Aktualności

Kontakt

Zwiedzanie rozpoczyna się w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, Rynek 5.

Podziemne Przejście Turystyczne, Rynek 4, 5, 6
Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 14
37-500 Jarosław
Tel. 16 624 89 89
podziemia@ckip.jaroslaw.pl
Administrator Podziemnego Przejścia Turystycznego, Rynek 4,5,6 oraz  Podziemnej Trasy Turystycznej, Rynek 14:
Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Rynek 5, 37-500 Jarosław
Tel. 16 624 87 96
kontakt@ckip.jaroslaw.pl

Logo CKiP

Polityka prywatności:

9 + 11 =